logo

 

Cała Polska Czyta Dzieciom w Poradni 

 

14 czerwca 2019r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu po raz kolejny odbył się piknik poświęcony wspólnej zabawie i oczywiście czytaniu bajek dla dzieci (podopiecznych Poradni) i ich rodzin.

 

Czytanie dzieciom stanowi niezwykle istotny element w ich rozwoju. Wzbogaca słownictwo
i wyobraźnię, buduje również kreatywność. Ale przede wszystkim wspólne czytanie to czas spędzony razem z dzieckiem, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Codzienne czytanie buduje bliskość, relację, poczucie bezpieczeństwa. Prowokuje do rozmowy – niejednokrotnie właśnie wtedy, tuż po bajce, możemy dowiedzieć się, o czym nasze dziecko myśli i marzy, czego się lęka. Baśnie budują też wiarę, że mimo przeciwieństw, zawsze jest szansa na szczęśliwe rozwiązanie, że czasem warto poprosić o pomoc, że warto być wiernym swoim ideałom.

 

Dla Poradni jest to niezwykły czas, kiedy możemy w trochę inny sposób spędzić czas z „naszymi” dziećmi – nie trenując i ćwicząc, a po prostu się bawiąc. Choć i w tym dniu udało się naszym specjalistom przemycić w zabawach sporo elementów terapeutycznych.

 

Wywędrował na trawę prawie cały sprzęt do integracji sensorycznej, wywędrowały stoliki, przy których kolorując malowanki tematyczne, komponując zakładki do książek i flagi państwowe, dzieci jednocześnie usprawniały funkcje percepcyjno-motoryczne.

 

W tym roku towarzyszyło nam w Poradni motto: „Za mundurem dzieci sznurem”, a gośćmi byli przedstawiciele służb mundurowych. Przybyli do nas policjanci, strażacy oraz żołnierze, dzięki którym tegoroczne spotkanie mogło się odbyć, za co serdecznie im dziękujemy. Bajkę „Ołowiany żołnierzyk” przeczytał dzieciom żołnierz z 9 Brygady Obrony Terytorialnej w Łodzi, opowiedział też trochę o tym, jak wygląda zwykły dzień w wojsku. Do opowieści przyłączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, którzy przybyli do Poradni
w pełnym umundurowaniu, przywieźli również ze sobą wiele elementów historycznego wyposażenia wojskowego, które można było nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i przymierzyć.

 

Policjanci z KPP w Łowiczu opowiedzieli dzieciom, jak bezpiecznie spędzić wakacje i na co zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Nie tylko pozwolili obejrzeć prawdziwe kajdanki i policyjnego lizaka, ale również zaprosili dzieci do swojego radiowozu, co było niezwykłym przeżyciem – szczególnie dla chłopców.

 

Na koniec zajechali do nas strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łowiczu i sprawili dzieciakom niesamowitą radość, uruchamiając na trawie wodną fontannę. Wdrapywanie się do wozu strażackiego stanowiło nie tylko frajdę, ale i wyzwanie. Panowie też zrobili dla nas prawdziwą tęczę.

 

Serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim, bez których to spotkanie nie mogłoby się odbyć: żołnierzom, policjantom i strażakom, a także dzieciom i ich rodzicom.

 

Jako dyrektor PPP w Łowiczu chciałabym też szczególnie mocno podziękować pracownikom Poradni za ich nieustające zaangażowanie.

 

 {gallery}007{/gallery}

Skip to content